Her på Blåvand's blog bringes korte nyheder i dagbogsformat om livet og hændelser på fuglestationen.

Se indlæg fra år: 2025 (120)2024 (243)2023 (249)2022 (265)2021 (276)2020 (279)2019 (247)2018 (211)2017 (276)2016 (118)0 (1)(se alle)

Nordvestenvind er dræbervind

fredag 25. juli 2025
af Freya G. Mørup-Petersen og Thomas Kristensen

Morgen observation:

Vinden var gået i NV i dag, og det gjorde da, at der skete lidt mere end i går, hvor den stod i direkte nord. Når det er sagt, var det bestemt stadig ikke en god trækdag.

Der var meget lidt bevægelse over havet, og de tre timer føltes lidt lange for Henrik og mig. Heldigvis var der lidt lækre ting blandt rastefuglene i dag. Vi havde blandt andet en sorthovedet måge, en dværgmåge og flere kaspiske måger i forskellige aldre – så det var faktisk ret fint.

Derudover havde vi også en del almindelige kjover i dag, hvor flere kom rigtig tæt på, så alle detaljer kunne ses – det var virkelig lækkert og gjorde dagen meget bedre.

Og selvom selve trækket var ret svagt, kom vi alligevel op på syv forskellige arter af vader i dag – dog kun meget få af hver slags.

 THK

 

Ringmærkning

I dag var vinden ret kraftig fra nordvest, da vi stod op og den ville ikke aftage ret meget, så vores forhåbninger for dagen var ikke frygtelig høje. Dog startede første runde med en Sangdrossel og en Solsort i Stationshaven, hvilket gav os en svag optimisme. Men det viste sig hurtigt, at vores første forventning holdt stik, for runde efter runde gik vi til tomme net. Der sad dog med to runders mellemrum en ung Ringdue i et af nettene, først i Fyrhaven og derefter i Krattet, men begge gange nåede den at smutte fra os. Modsat de andre dage, hvor vi besluttede os for at holde nettene åbne til efter standard, var Estelle og jeg enige om, at vi lukkede når standard sluttede - krattene var ret tavse og nettene tomme.

Da klokken var 9 ringede Bent til os og sagde, at han kom forbi om lidt og havde sit barnebarn på besøg, der gerne ville se en fugl eller to. Jeg sagde at vi med den dag vi havde haft, ikke kunne love det store, men ville gøre vores bedste. Da Bent kom begyndte vi at lukke nettene med hans hjælp, hvilket gik ret hurtigt, men nettene var desværre tomme i både Stationshaven og Fyrhaven. Heldigvis havde vi alligevel lidt held, for i Krattet sad der en Skovpiber i det ene net. Den fik en ring på og blev vist frem til stor glæde, hvorefter den fik sin frihed igen.

Jeg spurgte Bent ind til, hvad han mente om vejrudsigten, da vejret i morgen ser ud til at blive meget ligesom det i dag, men med vind fra vest i stedet for nordvest. Bent sagde, at det godt kunne blive lidt bedre i morgen, da 'nordvestenvind er dræbervind' herude på Hukket. Så vi håber på en lidt mere begivelhedsrigdag i morgen i forhold til i dag. Om eftermiddagen kom Joseph tilbage og til aften kommer hans bedsteforældre også, som bliver her et par dage.

Skærmbillede_2025-07-25_182927.png

FGMP

Folk på stationen: Freya G. Mørup-Petersen, Estelle Cumin, Henrik Böhmer, Thomas Kristensen og Joseph Stephan