Her på Blåvand's blog bringes korte nyheder i dagbogsformat om livet og hændelser på fuglestationen.
Sol og sommer
Observationer
Sensommeren ramte i sandhed i dag. Morgenobsen var fuldstændig og aldeles skyfri, havet stod nærmest stille, den eneste vind som kom sagte ind var fra øst. Alt i alt opskriften på en guddommelig smuk solopgang og lækker sommermorgen... desværre bare ikke opskriften på trækfugle ad libitum.
Udfordring blev også en del varmeflimmer over havet under det meste af obsen.
Morgen startede stille med en trækforsøgende rørhøg og en tårnfalk mod syd. Derefter forblev den stille med undtagelse af tre trækkende almindelige kjover og endnu en rørhøg. Vadefugle var der desværre forsvindende for af i dag. Det var dog stadig en umådelig dejlig morgen. Vi blev gjordt selskab af fire fouragende tårnfalke som fik de rastende fjordterner til at live lidt op. Senere på morgenen sad der også en sød og tålmodig stenpikker på en bunker ikke så langt fra os, og ja så var det selvfølgelig en dejlig lun morgen:)
Stenpikker, adult han i efterårsdragt
Efter endt morgenobservation (og solnydning på terassen) tog Thomas og jeg på en spontan sommerfugletur her i slutningen af sæsonen. Det var hårdt at gå i klitterne i bagende sol og myggesværme, men vi fandt både storplettet perlemorsommerfugl og almindelig blåfugl. Så alt i alt endnu en skøn morgen på hukket.
Almindelig blåfugl
- SDP
Ringmærkning
På en vindstille morgen med klar luft gik jeg rundt og åbende alle net, mens Jupiter og Venus skinnede klart under Månen over den østlige horisont.
En flot start på dagen og der kom da lidt fugle i nettene i løbet af morgenen.
Desværre gik det noget i stå i varmen midt på formiddagen, hvor jeg blot kunne gå runder til nettene og se dem tomme, mens jeg svedte tran i varmen i solen, der bagte hårdt nede i klitterne.
Sveden virkede det til, at myggene fandt tiltrækkende, så det var ikke kun sommerfugle jægerne, men også ringmærkeren, der fik stikkende selskab i dag.
Hugormene i haverne så ud til at nyde varmen - de lå flere gange frit fremme og solede sig i netbanerne.
For fuglenes vedkommende nåede dagens ringmærkning trods alt op på 31 stk mærket og et par af de lokale unge Musvitter som genfangst.
Finn var med på de første par timer af dagens netrunder og så glimtet af et mellemstort mørkebrunt mårdyr forsvinde ind i buskene ved fyrbakken.
Måske var det en Ilder, men han fik aldrig set nok af dyret til sikker artsbestemmelse.
Midt på formiddagen var det så tid til afsked med Finn, der skulle videre til Ribe.
Tak for hjælpen som ringmærkningssekretær og udveksling af erfaringer med ringmærkningen i Holland.
Han nåede derfor ikke at nyde godt af, at Svend Åge kom herud og tilbragte den sidste del af formiddagen med at forkæle os med store mængder Wiernebrød/Kanelstang.
Tak for det og den hyggelige snak over kaffen - sukker indtaget holdt mig igang til de sidste netrunder, hvor jeg ellers var ved at være noget brugt i varmen.
I morgen vil det være Thomas, der kommer med som "føl" på ringmærkningsrunderne, så jeg håber på en plus 50 dag og god træningssession for Thomas, der stadig er i starten af sin ringmærker karrier.
- Morten
På stationen; Thomas Kristensen, Finn Wijnands, Morten Jenrich og Sverre Dahl Porsgaard