Her på Blåvand's blog bringes korte nyheder i dagbogsformat om livet og hændelser på fuglestationen.

Se indlæg fra år: 2026 (219)2025 (234)2024 (243)2023 (249)2022 (265)2021 (276)2020 (279)2019 (247)2018 (211)2017 (276)2016 (118)0 (1)(se alle)

Blåvands hårde nødder fanger -kriger igen

lørdag 31. oktober 2026
af Storm Hauris Borum og Thomas Kristensen

Ringmærkningen:

Min (Storm) anden dag som ringmærkningsansvarlig var ligeså begivenhedsrig som den første. Morgenen startede med travle net og en masse solsorte (Turdus merula). Det er altid fedt at have en del fugle igennem, men det kræver selvfølgelig god koordination på ringmærkningsholdet. Holdet klarede det dog godt igennem morgentravlheden, selv med et par komplicerede udtagninger fra nettet og det er dejligt at se Johan og Helena forbedre deres håndtering af fuglene. Vi var specielt glade for at ringmærke 5 dompap (Pyrrhula pyrrhula) i dag, både flotte lyserøde hanner og gråbrune hunner.

20261031_110821.jpg
Det er altid skønt at se dompap, her en han, med deres utroligt smukke farver. En skøn fugl, der gør det grå efterår lidt mere farverigt. 

Midt imens Helena og jeg var ved at ringmærke en solsort i stationshaven, fik jeg et opkald af Johan, der sagde at han havde en nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) i nettet i fyrhaven og at jeg skulle løbe. Jeg slog muligvis fartrekord i ringmærkning af solsort og spænede op til fyrhaven, hvor Johan stod med én nøddekrige fanget i standardnettene. Jeg tog over mens han smuttede ned i krattet og fangede nøddekrige nummber to! Dette var nøddekrige nummer 6 og 7 i Blåvands ringmærkingshistorie, alle fanget på denne sæson. Med dette er Johan den person, der hidtil har fanget og udtaget flest nøddekriger, og jeg dén, der har ringmærket flest. 

20261031_102535.jpg
Endnu et par nøddekriger til 2026 efterårsteamets rekord - 7 i alt på to uger!

20261031_102554.jpg
Nøddekrigerne dumper ned i nettene for Johan

Dagens tal:

31-10-2026.png

 

Observation:

Ret vild dag på obsen! Observationen startede meget stille og roligt, både fuglemæssigt og vindmæssigt. Med kun omkring 1 m/s fra NV var der næsten ikke en vind, der rørte sig, og havet var helt stille.

Den første halvanden time gik meget roligt med en rødstrubet lom, der kom trækkende, indimellem en god mængde bevægelse af sortænder fra morgenstunden og ellers ikke så meget andet. Men i dag skulle vise sig at blive dagen for overraskelser!

Ud af ingenting, efter at der næsten ikke havde været noget småfugletræk, kom der en lapværling over os med et fint kald. Efter det fortsatte den rolige morgen lidt endnu, hvorefter det gik helt amok!

Lige bag os på obspunktet hoppede der en meget lille fugl rundt og gav et kort kald. Jan Speiermann, som også var på obsen i dag, sagde, at det lød som en phyl, og en af de sjovere af slagsen. Vi begyndte at bevæge os lidt rundt for at kunne se den, for den var lige bag os, så vi kunne ikke rigtig se den fra vores plads.

Heldigvis var der en del birdere i området, som stod lige bag obsposten for at kigge på flagermus. De kunne se fuglen og pege den ud for os, så vi også kunne få den set ordentligt. Det blev et fantastisk samarbejde mellem dem og Jan om at finde fuglen og få bestemt phylen til en Himalayasanger.

Som om det ikke var crazy nok, kom der, imens vi kiggede på den, nogle meget fine, kraftige smaskende kald, og der blev kaldt brun løvsanger!

For mig, og måske også for de andre, var der lige et sekund, hvor man tænkte: WHAT?! For på det tidspunkt havde vi set Humes'en okay, og de andre bag obsen havde set den rigtig godt og måske allerede fået billeder af den. Den havde for den sags skyld også kaldt en del gange.

Men så fik vi også øje på den brune løvsanger, og det stod klart, at vi havde både en Humes og en brun løvsanger på præcis samme sted, lige bag ved der, hvor vi alligevel stod og obsede. Hvor crazy kan det lige blive?!

Vi fra obsen gik ned til de andre, så vi kunne se fuglene bedre. Derfra fik vi set både Humes'en og den brune løvsanger flere gange og også rigtig fint. Den brune kaldte rigtig fint og højt mange gange, mens Humes'en generelt var nemmere at få at se, da den brune løvsanger sad lavt, og Humes'en hoppede mere rundt og tit kom op.

Efter flere gange, hvor vi havde de to lækre fugle i samme kikkertfelt, og hvor de nogle gange næsten bevægede sig sammen gennem buskene, valgte de at splitte op. Den brune løvsanger forsvandt mod venstre, altså mod syd, mens Humes'en kom tættere ned på os, helt ned omkring Fyrvejstien.

Efter at Humes'en var blevet set rigtig godt igen, gik flere af os om for at se den brune bedre, da den havde været lidt svær at få set supergodt. Vi kunne følge den på kald op mellem obspunktet og Hullet. Den bevægede sig op og sad i Hullet, hvor vi hørte den kalde en gang imellem, og fuglen kunne også af og til ses bevæge sig lavt i krattet.

Efter lidt tid hoppede den ud og landede i en mere åben busk, hvor den kunne ses rimelig godt, før den lavede et hop mere længere væk mod syd. Det tror jeg var sidste gang, nogen så den.

Så kunne fokus flyttes tilbage på Humes'en, der stadig blev set i samme område.

I erkendelse af, at obsen nok ikke kom til at blive en standardobs, da alt dette havde taget rimelig godt med tid, hvor sortænder og rødstrubede lommer ikke ligefrem var blevet prioriteret, valgte jeg at gå ned mod bilen for at skifte mit skop ud med mit kamera, som jeg desværre ikke havde taget med derop fra morgenstunden. Dumt af mig!

På vejen så jeg to nøddekriger komme lige imod mig, lavt over stien, hvorefter de forsvandt ind i Fyrhaven. Jeg prøvede at finde dem, men da Storm kom løbende og sagde, at der var gået en nøddekrige i nettet, kunne jeg næsten regne ud, at jeg ikke ville finde dem begge på himlen.

Men den anden, altså den, som ikke var gået i nettet, satte sig fint i Krathaven og kaldte i længere tid efter sin makker, hvorefter den fløj videre.

Efter lige at have set nøddekrigen i hånden, og selvfølgelig også nummer to, som røg i nettet næsten lige efter, stod den på at prøve at finde den brune løvsanger eller Humes'en igen, da ingen af dem var blevet set i noget tid. Det lykkedes desværre ikke lige der.

Efter noget tid kunne vi nede ved stationen lige vende en lidt over gennemsnitlig god morgenobs. Både med lapværling, brun løvsanger, Himalayasanger og en del nøddekriger. Det præcise antal nøddekriger er lidt svært at sige, men måske helt op til 7-8 stykker. Vi havde to, hvor den ene gik i nettet, en mere, som gik i nettet senere, og flere af dem, der kiggede efter Humes'en, havde fire overflyvende i en flok.

Så en nice dag, men også en dårlig nyhed: Det blev ikke til en standardobs denne morgen. For observatøren (mig) blev lidt for distraheret af alt det andet, der skete, så jeg fik kun talt i halvanden time fra morgenstunden.

Det er selvfølgelig ærgerligt, meeeeen jeg tror, jeg tager byttet!

Desværre fik jeg kun billeder af nøddekrigerne, og dem har ringmærkerne allerede lagt supergode billeder ind af. Så desværre har jeg ikke nogen fine billeder at sætte ind til jer her fra denne rigtig gode morgen.

THK

 

At the station: Storm, Helena, Johan, Joshua, Rasmus, Jonas, Adam, Emma, Sol, David, Bent og Thomas